دکتر محمدجعفر ایرانی : نظارت سیستماتیک مانع هدر رفت منابع می شود

 • صفحه اصلی
 • وبلاگ
 • دکتر محمدجعفر ایرانی : نظارت سیستماتیک مانع هدر رفت منابع می شود

محمدجعفرایرانی عضوهیات مدیره و ناظر بر حوزه رسیدگی به شکایت بانک توسعه تعاون گفت:ناظرین در حوزه های مختلف بانکی خصوصا در فرآیند اعتبارات باید محیط به امور،بخشنامه ها،سیاستها و استراتژی های حاکم در این حوزه باشند.

رئیس کمیته عالی ریسک بانک توسعه تعاون افزود:نظارت دربانک باید جنبه استطلاعی داشته باشد وناظرین باید قبل،حین وبعد یک پرونده اعتباری حضور پررنگ داشته باشند.

رئیس کمیته عالی تطبیق بانک توسعه تعاون افزود:اشراف کارشناسان به حوزه اعتباری و پیرامون آن می تواند منشا و منبع قدرت نفوذ گزارشات کارشناسان این حوزه باشد کمااینکه در ترمینولوژی حقوقی نیز داشتن اطلاعات و دانش را یکی از ابزار قدرت می دانند.

محمدجعفرایرانی همچنین گفت:مهمترین سرمایه ی بنگاه‌های اقتصادی وتجاری،نیروی فعال ومتخصص آن میباشد که امروز مفتخر به اجتماع این جمع نخبگانی در بدنه ی بانک توسعه تعاون هستیم.

محمدجعفرایرانی عضو هیات مدیره بانک توسعه تعاون در ادامه همایش مدیران وکارشناسان حوزه نظارت اعتباری بانک متبوع اظهار داشت: تجهیز و تخصیص از مهمترین رئوس فعالیت بانک‌ها بوده است، ضمن آنکه با پیدایش روش‌های نوین تامین مالی، نقش بانک‌ها پیچیده‌تر و متنوع‌تر گردیده است.

این مقام بانکی گفت: بانک مرکزی به عنوان ناظر پولی طی دوره‌های اخیر کنترل ترازنامه‌ای را در شبکه بانکی با دقت بیشتر اعمال نموده است و در این فرآیند نظارت، توان تولید اعتبار و نقدینگی را میان بانک‌ها کنترل می‌کند، و البته بانک‌ها نیز موظفند تا همان میزان اعتبارات مجاز را نیز با کیفیت بالاتر و در مسیر حمایت از بخش واقعی اقتصاد بکار گیرند.

محمد جعفر ایرانی عضو هیات مدیره بانک توسعه تعاون گفت: منابع بانک توسعه تعاون در دولت سیزدهم رشد ۷۵ درصدی داشته است و معادل ۲۴۴ هزار میلیارد ریال به منابع بانک اضافه شده است، مصارف بانک که شاخص مانده تسهیلات پرداختی بانک است در دولت سیزدهم نیز رشد ۸۸ درصدی داشته است به گونه ای که ۲۷۱ هزار میلیارد ریال به مصارف بانک و شاخص مانده تسهیلات پرداختی اضافه گردیده است، همچنین نسبت مطالبات غیر جاری بانک نیز بانک توسعه تعاون از ۴.۷ درصد به ۳.۸ درصد کاهش پیدا نموده است.

ایرانی گفت: همکاران نظارت اعتباری ویژگی های مثبتی دارند، این همکاران موجب می شوند تا در مواقعی که پروژه و طرحی دچار انحراف احتمالی شود، با نظارت موثر پروژه را به ریل اصلی خود باز گردانند تا اهداف قانون‌گذار و دولت محقق گردد.

این مقام بانکی خاطر نشان کرد: همکاران نظارت با بررسی وثائق و ارائه پیشنهادها در تحکیم وثائق در وصول مطالبات غیر جاری نقش موثری دارند. این همکاران با ایجاد اطمینان از تکمیل بندهای قرارداد باعث جلوگیری از اطاله دادرسی و سرعت در وصول و بازگشت منابع معوق به چرخه تسهیلات خواهند بود.

عضو هیات مدیره بانک توسعه تعاون گفت: هر چه بازپرداخت اقساط تسهیلات مشتریان بانک بموقع انجام شود صورت های مالی و عملکردی بانک در وضع بهتری قرار می گیرد و بانک با انضباط نقدینگی و توان بالاتر می تواند به حمایت از جامعه هدف مشغول شود. وی همچنین گفت: ناظرین اداره کل نظارت اعتباری به صورت سیستمی و میدانی با توجه به سطح اختیارات امر مهم نظارت را انجام می‌دهند.

وی افزود: دانش تخصصی، حرفه ای و بانکی و تجربه میدانی دو ابزار مهم هر ناظر می‌باشد، درک شرایط اقتصادی کشور و شرایط حاکم بر هر بخش اقتصادی می تواند در رسیدن به اهداف موثر باشد.

گفتنی است این کارگاه آموزشی طی دو روز در مرکز آموزش و پژوهش بانک توسعه تعاون برگزار شد. در این رویداد، یوسف احسانی رئیس اداره کل نظارت بر اعطای تسهیلات گزارشی از عملکرد اداره و فرآیندهای نظارت ارائه داد، همچنین از علی شاهکلایی همکار بازنشسته این اداره کل تقدیر به عمل آمد.

نظرات کاربران
 • پاسخ
  ایزدنیا
  ۲۳ آبان ۱۴۰۲ - ۲۳:۲۱

  بسیارعالی،کارشناسانه،عالمانه و قابل فهم بود
  از دکتر ایرانی و‌دست اندرکاران سایت سپاسگزارم

 • پاسخ
  خادم الشریعه
  ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۰۰:۰۰

  خدای عزوجل را شکر می گویم برای داشتن مدیرانی توانمند،بادانش و مردمدار همچون دکتر ایرانی گرانسنگ

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.